مهاجرت تحصیلی

امروزه با تداوم پیشرفت تکنولوژی و به طبع آن افزایش درخواست های جوامع پیشرفته،نیاز به نیروی کار ماهر از هر دوره زمانی بیشتر احساس می شود. تحصیلات آکادمیک یکی از معمول ترین روش ها در تربیت نیروهای تخصصی در اغلب جوامع پیشرفته به حساب می آید.

هدف و مبنای اکثریت موسسات و آموزشگاههای آموزش عالی تربیت چنین نیروهای متخصصی می باشد که بتوانند نیاز های بازارهای کاری را که هر روز در حال افزایش است برطرف کنند. از طرف دیگر با رقابتی شدن بازارهای کاری داشتن تحصیلات عالیه و تخصص های به روز یکی از دغدغه های اصلی جوانان شده است. با توجه به اهمیت کیفیت تحصیلات عالیه در روند زندگی کاری افراد جوان، آموزش بین المللی تبدیل به یک موضوع مهم در بین دانشجویان شده است.

از مزایای دریافت آموزش های بین الملل و مهاجرت تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهره وری از دانش به روز

ارتباط با فرهنگ های مختلف

مزیت رقابتی آموزش بین الملل در بازارهای کاری

آشنایی با به روز ترین منابع آموزشی

سرمایه گذاری کوتاه مدت برای داشتن آینده شغلی مناسب

بهره وری از خدمات اجتماعی مناسب

مهاجرت تحصیلی موسسه مهاجرتی قایق

تحصیل در ایران و مقایسه آن با

تحصیل در خارج

در کشور ایران نزدیک به 2500 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در حال فعالیت میباشند و جمعیت نزدیک به 15 میلیون نفری از کل جمعیت کشور دارای نوعی از تحصیلات عالی هستند. این میزان تقریبا نصف کارجویان جامعه را در بر میگیرد و این در حالی است که با توجه به تعدد موسسات و آموزشگاه های آموزش عالی در کشور، نرخ اشتغال افراد دارای تحصیلات دانشگاهی تقریبا مساوی با یک سوم میزان فارغ التحصيلان می باشد.

این آمار نگران کننده شاید در نگاه اول نشان دهنده عدم استقبال بازار کار از نیرو های دارای تخصص دانشگاهی باشد ولی با نگاه اجمالی به نوع تحصیلات دانشگاهی در ایران می توان دریافت که عمده دلیل نرخ پایین استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران، پایین بودن کیفیت آموزشی و عدم توانایی افراد فارغ التحصیل در ارائه مهارت مورد نیاز در زمینه تحصیلی مد نظر می باشد.

کیفیت پایین نظام آموزشی که با درگیری 3 ساله کشور با ویروس کرونا و اجرای ناقص آموزش از راه دور در کشور بیشتر نیز به چشم می آید، باعث شده است که یک نوع دلسردی در جامعه جوان کشور نسبت به ادامه آموزش عالی در مقطع دانشگاهی ایجاد شود. با وجود مزایای تحصیلات رایگان موجود در کشور، آمار ها نشان دهنده ترک تحصیل در سنین قبل از دانشگاه می باشد. علاوه بر این برخی از دانش آموزان برای رهایی از منگنه ی کنکور سراسری ترجیح خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دارای شهریه می گذارند.

همه این مسائل که در کشور ما غیر قابل انکار می باشد، موضوع تحصیلات بین المللی را به عنوان انتخاب منطقی با مزایای مناسب برای افراد تبدیل کرده است. با توجه به تنوع انتخاب های موجود، کیفیت تحصیلی، امکانات اجتماعی و همچنین نرخ بالای استخدام برای دارندگان تحصیلات بین المللی چه در داخل کشور و چه در خارج کشور، مهاجرت تحصیلی می تواند تبدیل به یک گزینه مناسب برای علاقه مندان به تحصیل شود. 

مهاجرت تحصیلی

نیازمندی های مهاجرت تحصیلی

اولین موضوعی که در رابطه با مهاجرت تحصیلی علاقه مندان را نگران می کند، هزینه های مربوط به تحصیلات بین المللی است. برخلاف باور عموم، شما می توانید با هزینه های کمتر از دانشگاه های داخل کشور نیز در بهترین دانشگاه های دنیا به تحصیلات خود ادامه دهید!

هزینه تحصیل در خارج

انواع روش های مهاجرت تحصیلی دارای هزینه های معلوم و مشخصی هستند. در زمینه مهاجرت تحصیلی ، در کشورهای اروپایی امکان تحصیل رایگان و همچنین تحصیل با شهریه فراهم می باشد.

میزان شهریه تحصیلی پرداختی توسط متقاضی فاکتور بسیار مهمی برای متقاضیان می باشد. برای افراد خواهان مهاجرت تحصیلی به صرفه از لحاظ هزینه کشور های اروپایی گزینه مطلوب و مناسب تری می باشد.

مبحث دوم در مورد هزینه های مهاجرت تحصیلی، بیان واقع گرایانه از میزان هزینه های مسیر مهاجرت می باشد. اطلاعات دقیق از شهریه ، هزینه زندگی و خوابگاه در کشور مقصد میتواند شما را در رسیدن به نتیجه گیری کمک کند.

مهاجرت تحصیلی می تواند بدون شهریه یا همراه شهریه باشد که بسته به نوع درخواست می توانیم شما را راهنمایی کنیم.

کمک هزینه تحصیلی

بورسیه یا کمک هزینه تحصیل یکی از مواردی است که در بعضی از برنامه های مهاجرت تحصیلی در دسترس است.

این بورسیه ها میتوانند بخشی تا تمام هزینه های تحصیل یک مهاجر را پوشش دهند.علاوه بر این، این بورسیه های تحصیلی می تواند نقش مهمی در انتخاب کشور مقصد برای فرد دانشجو داشته باشد. 

کار دانشجویی و اشتغال فارغ التحصیلان

یکی از مزایایی آموزش بین المللی امکان اشتعال به کار بعد از تحصیل برای فرد است. با آموزش مناسب کسب شده، فرد بعد از اتمام تحصیل می تواند از گزینه اشتغال به کار در کشور مقصد نیز سود ببرد.

در آمد ارزی مناسب به همراه تجربه بین المللی کاری می تواند برای آینده کاری متقاضیان بسیار مفید باشد. 

مهاجرت کاری

مدرک زبان

اغلب متقاضیان تحصیلی نسبت به زبان ارائه شده توسط دانشگاه ها نگرانی هایی را دارند. علاوه بر امکان تحصیل به زبان رسمی کشور مد نظر، اکثریت مقاصد تحصیلی رشته های دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. حتی برای متقاضیان در برخی کشورها امکان گذراندن دوره زبان قبل از شروع دروس اصلی نیز موجود می باشد.

اقامت دائم و تابعیت

کشورهای پذیرنده مهاجرین تحصیلی اغلب برنامه های حمایتی جهت حفظ نیروی کار ماهر تربیت شده در سیستم آموزشی کشور را ارائه می دهند. اخذ اقامت دائم و سپس تابعین کشور مقصد فرصتی بسیار مناسب را برای مهاجرین تحصیلی برای ارتقا سطح زندگی فراهم می کند. علاوه بر این دسترسی به پاسپورت این کشورهای پیشرفته شما را به دسترسی بدون نیاز به روادید اضافی به نقاط پیشرفته جهان می سازد.

خانواده و همراهان

بسیاری از برنامه های تحصیلی به شما این اجازه را می دهند که در طول تحصیل بتوانید خویشاوندان درجه یک خود را در کنارتان داشته باشید. این امتیازات بسته به کشور و مقصد تحصیلی متفاوت می باشند.

محیط بین المللی

هم آمیختگی با فرهنگ های مختلف موجود در دانشگاه های بین الملل به شما این اجازه را خواهد داد تا با افراد مختلف از کشور های مختلف زندگی کنید. با فرهنگ های دیگر خو گرفته و در آینده بتوانید از این هم آمیختگی استفاده کنید.

ارزش مدرک تحصیلی

اخذ مدارک تحصیلی از دانش گاه های برتر دنیا به شما این اجازه را خواهد داد تا در سطح عالی بازار کار رشته خود به کار مشغول شوید. مدرک تحصیلی مناسب باعث افزایش درآمد و همچنین موقعیت شغلی بهتر در آینده خواهد شد.

امکانات عمومی

مهاجرت تحصیلی علاوه بر فواید تحصیلی به شما این اجازه را خواهد داد تا از یک محیط عمومی پیشرفته و امکانات متعدد همراه آن بهره ببرید.

این موارد تنها نمونه ای از مزایای تحصیلات بین المللی می باشد. با توجه به تعداد زیاد مقاصد انتخابی و همچنین شرایط مناسب هر کدام از این گزینه ها، در بخش های دیگر اطلاعات مهم هر کدام از این کشور هارا میتوانید در بخش مربوط به آن مطالعه کنید.