ایتالیا، پذیرشی آسان با بورسیه

آیا قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید؟ در این صفحه اطلاعاتی در مورد این کشور، نظام آموزشی آن، شرایط زندگی و مهاجرت به ایتالیا را در آن پیدا می کنید.

ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق
ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق

درباره ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای زیبا و تاریخی اروپا است که در منطقه جنوبی قارهٔ اروپا واقع شده است. جمهوری ایتالیا نام رسمی این کشور است و مرکز اداری آن در شهر رم قرار دارد. با آثار تاریخی و فرهنگی غنی، طبیعت بکر و آب و هوای معتدل، ایتالیا جذابیت زیادی برای گردشگران و دانشجویان بین‌المللی دارد.

جمعیت ایتالیا حدود 60 میلیون نفر است و مردم آن به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند. پول مورد استفاده در ایتالیا یورو (Euro) است و این کشور عضو اتحادیه اروپا نیز می‌باشد. با وجود موقعیت جغرافیایی بین دریای مدیترانه و کوه‌های آلپ، ایتالیا به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری برجسته جهان شناخته می‌شود.

ایتالیا با ارتباطات بین‌المللی و مراکز دانشگاهی برتر، یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه‌های ایتالیا در رتبه‌بندی جهانی نیز موقعیت خوبی دارند و بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا در رده‌های برتر جهانی قرار دارند.

از جمله مزایای مهم ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی می‌توان به امکان دریافت تحصیل برتر، ارتباط با جامعه‌ی دانشجویی چند‌فرهنگی، دسترسی به منابع آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته، فرصت‌های کارآموزی و شغلی پس از فارغ‌التحصیلی، و امکانات رفاهی و فرهنگی متنوع اشاره کرد.

بنابراین، مهاجرت به ایتالیا بعنوان یکی از مقصدهای محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال تجربه‌ی تحصیلی برتر و زندگی جذاب و پویا در اروپا هستند.

۵۹ میلیون نفر

ایتالیا یکی از پر جمعیت ترین کشورهای اتحادیه اروپا است.

۶.۳ میلیون مهاجر

نسبت مهاجرین ایتالیا کمتر از کشورهای بزرگ دیگر است.

۹۲ دانشگاه

تعداد دانشگاه های ایتالیا هم کمتر از کشورهای توسعه یافته مشابه است.

به بیش از 17000 دانشجوی ایرانی در آلمان بپیوندید.

مهاجرت به ایتالیا

شهرهای بزرگ در مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا یک کشور پرجاذبه و تاریخی در قاره اروپا است که برخی از شهرهای بزرگ و معروف آن عبارتند از:

شهرهای بزرگ ایتالیا

ایتالیا با اقتصاد بزرگ و تنوع صنایع، یکی از کشورهای پیشرفته اروپا است که در سطح جهانی نیز تأثیر گذار می‌باشد.مهاجرت به ایتالیا و این شهر های بزرگ با اقتصاد پویا می تواند تضمین کننده آینده ای روشن برای شما باشد.

صنایع اصلی ایتالیا شامل:

 • صنایع خودروسازی و مکانیکی
 • صنایع مد و لباس
 • صنایع غذایی
 • صنایع الکترونیک و کامپیوتری
 • صنایع گردشگری و خدمات
 • صنایع شیمیایی و داروسازی

رم پایتخت ایتالیا است و با بیش از ۲٫۸ میلیون نفر جمعیت، بزرگ‌ترین شهر ایتالیا می‌باشد. این شهر با آثار تاریخی مانند کلیساها، قلعه‌ها و آمفی‌تئاترها از جاذبه‌های تاریخی مهم اروپا است. همچنین به عنوان مرکز مذهبی برای کلیسای کاتولیک نیز شناخته می‌شود.

میلان یکی دیگر از شهرهای بزرگ ایتالیا است و با بیش از ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت، دومین شهر پرجمعیت کشور می‌باشد. این شهر مرکز اقتصادی، مد، هنر و طراحی ایتالیا است و به عنوان یکی از شهرهای مدرن و پویا اروپا شناخته می‌شود.

ناپل با بیش از ۹۵۰ هزار نفر جمعیت، یکی از شهرهای مهم جنوب ایتالیا است. این شهر با آثار تاریخی، فرهنگ محلی، غذاهای خوشمزه و ساحل‌های زیبا مشهور است.

تورین با بیش از ۸۷۰ هزار نفر جمعیت، یکی از شهرهای معروف ایتالیا است. این شهر معماری زیبا، موزه‌ها و مراکز فرهنگی برجسته و صنعت خودروسازی معروف خود را دارد.

فلورانس با بیش از ۳۸۰ هزار نفر جمعیت، یکی از شهرهای هنری و فرهنگی ایتالیا می‌باشد. این شهر با آثار هنری، موزه‌ها و آثار ارزشمند تاریخی خود، گردشگران بسیاری را جذب می‌کند.

مهاجرت به اسپانیا
ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق

سیستم آموزشی ایتالیا

سیستم آموزشی کشور ایتالیا به سه بخش تقسیم میشود:

تحصیلات ابتدایی

Istruzione Primaria این دوره از 6 سالگی شروع می شود و 5 سال طول می کشد.

تحصیلات راهنمایی

Istruzione Secondaria di I Grado این دوره بلافاصله بعد از دوره ابتدایی شروع می شود و 3 سال طول می کشد.

بعد از 8 سال اولیه تحصیل دانش آموزان برای دوره دبیرستان یکی از دو راه را میتوانند انتخاب کنند: 

دبیرستان

دوره دبیرستان که شامل 5 سال آموزش می باشد و منجر به اخذ گواهینامه دبیرستان می شود. دارندگان این گواهینامه می توانند شرایط ورود به دانشگاه در رشته های کارشناسی را کسب کنند.

فنی و حرفه ای

دوره های فنی و حرفه ای که 3 یا 4 سال طول می کشد و منجر به اخذ دیپلم فنی حرفه ای می شود. این دیپلم تنها اجازه ورود به مراکز آموزش تکنیکال را می دهد.

uniitaly

سیستم

آموزش عالی در ایتالیا

در کشور ایتالیا امکان تحصیل در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف وجود دارد. علاوه بر این موارد امکان تحصیل در رشته های دکتری متمرکز (پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی) و همچنین دوره های کوتاه مدت کورس بیس نیز موجود می باشد. 

علاوه بر مقاطع مرسوم تحصیلی، دوره های کوتاه مدت (معمولا یک ساله) در اکثر دانشگاه های ایتالیا در دسترس می باشد که از این بین افراد به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی قابلیت تحصیل خواهند داشت. 

کارشناسی

دوره های کارشناسی به طول مدت 3 یا 4 سال طول می کشد و اکثریت این رشته ها به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می شود. این دوره ها با هزینه تقریبی 1200 یورو تا سقف 3000 یورو سالیانه شهریه در دسترس می باشند. دانشجویان در آخر این دوره موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند.

کارشناسی ارشد

دوره های کارشناسی ارشد دارای تنوع کمتری نسبت به دوره های کارشناسی می باشند. این دوره ها عموما 2 سال به طول می انجامند. میزان شهریه این دوره ها 2000 تا 3500 یورو می باشد. این دوره ها نیز به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می شوند.

دکتری

دوره های دکتری در کشور ایتالیا 3 سال به طول می انجامد و در صورت علاقه افراد برای اخذ دکتری پژوهش محور این دوره تا 5 سال به طول می انجامد.

دکتری متمرکز

دوره های دکتری متمرکز به صورت 5-6 و 7 ساله می باشد. رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شامل این موارد می باشد. دوره داروسازی 5 ساله و دوره دندانپزشکی 6 ساله و دوره پزشکی عمومی 7 سال طول می کشد. تمامی این سه دوره به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی در دسترس می باشند.

پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

انتخاب رشته تحصیلی

ابتدا دانشجویان باید رشته مورد نظر خود را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کنند. در ایتالیا، رشته‌های تحصیلی مختلفی از رشته‌های انسانی تا علوم، مهندسی، پزشکی و هنر وجود دارد.

انتخاب دانشگاه و مرکز آموزشی

پس از انتخاب رشته تحصیلی، دانشجویان باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند. در ایتالیا، دانشگاه‌های مختلفی با تخصص‌های مختلف وجود دارد که دانشجویان می‌توانند بر اساس علاقه‌ها و توانایی‌های خود انتخاب کنند.

مدارک تحصیلی

دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا باید مدارک تحصیلی خود را ارائه دهند. این مدارک شامل گواهی‌نامه‌ها و ریزنمرات دیپلم یا مدارک تحصیلی معتبر دیگر است.

ثبت نام آنلاین

بعد از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه، دانشجویان باید به صفحه ثبت‌نام آنلاین دانشگاه مراجعه کنند و مراحل ثبت‌نام را طی کنند. اطلاعات شخصی و مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام آنلاین وارد می‌شود.

آزمون و مصاحبه

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از داوطلبان برای شرکت در آزمون و یا مصاحبه دعوت کنند. این آزمون‌ها و مصاحبه‌ها معمولاً برای ارزیابی توانمندی‌ها و مهارت‌های دانشجویان برای تحصیل در رشته مورد نظر است.

پذیرش

پس از انجام مراحل ثبت‌نام و آزمون‌ها، دانشجویان اعلامیه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت می‌کنند. در صورت پذیرش، دانشجویان باید مراحل ثبت‌نام نهایی را طی کنند.

آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

با مهاجرت تحصیلی ، در مقاطع مختلف دانشگاه های ایتالیا عموما نیازمند آزمون های ورودی متمرکز و غیر متمرکز (داخل دانشگاهی) به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی می باشید. این آزمون ها به دو دسته آزمون های موسسه تولک و آزمون های دیگر تقسیم می شوند.

آزمون تولک به زبان ایتالیایی

آزمون های زبان ایتالیایی شامل : TOLC-I, TOLC-E, TOLC-F, TOLC-B, TOLC-S, TOLC-SU, TOLC-AV می باشد. هر یک از این آزمون ها پیش نیاز ورود به گروهی از رشته ها می باشد. این سری از آزمون ها به زبان ایتالیایی می باشد. هر یک از دانشگاه ها ممکن است برای آزمون ورودی حداقل نمره خاص خود را داشته باشند.

آزمون های تولک انگلیسی

آزمون های تولک به زبان انگلیسی شامل این موارد می باشد: English TOLC-I, English TOLC-E , English TOLC-F آزمون های انگلیسی برای رشته های کارشناسی ارائه شده به زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرند.

آزمون آلفا تست

آزمون آلفا تست اصلی ترین آزمون متمرکز مورد استفاده برای اکثریت رشته های دانشگاهی به زبان ایتالیایی می باشد. این آزمون سالیانه یک بار گرفته می شود و متقاضیان برای شرکت در این آزمون حد اقل باید گواهینامه سطح ب 2 زبان ایتالیایی را داشته باشند.

آزمون IMAT

آزمون ایمت سالیانه یک بار در ماه سپتامبر برگزار می شود و مختص ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی می باشد. این آزمون در سنتر های مختلف (داخل کشور ایتالیا و خارج این کشور برگزار می شود).

آزمون داخل دانشگاهی

برخی از دانشگاه ها برای بررسی صلاحیت ورود دانشجویان آزمون های مخصوص به خود دانشگاه را دارند که بسته به رشته و دانشگاه مربوطه می تواند شامل آزمون کتبی و مصاحبه آنلاین باشد.

به طور کلی تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا از طریق آزمون ورودی ایمت انجام می شود. این آزمون معیار نمره کل را برای رده بندى آزمون دهندگان استفاده می کند. در کشور ایتالیا در حال حاضر 13 دانشگاه رشته پزشکی را ارائه می دهند که از بین این دانشگاه ها فقط دانشگاه سینا ارائه دهنده رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی می باشد.

دانشجویان متقاضی می بایست اولویت اول خود را از بین این دانشگاه ها انتخاب کنند و نمره کسب شده توسط آن ها فقط در رتبه بندی اولویت اول آن در مهاجرت به ایتالیا لحاظ خواهد شد. 

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

یکی از مهمترین موارد منجر به انتخاب ایتالیا به عنوان مقصد محبوب مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان ایرانی، امکان اخذ کمک هزینه های تحصیلی مختلف در این کشور می باشد که در اکثریت موارد منجر به تحصیل و زندگی رایگان در طول مدت تحصیل در این کشور می شود.

ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق

بورسیه استانی

معمول ترین بورسیه مربوط به دانشجویان بین المللی بورسیه استانی مختص کشور های در حال توسعه می باشد که از طرف وزارت علوم ایتالیا به دانشجویان بین المللی ارائه میشود.

این بورسیه بسته به دانشگاه و ناحیه قرار گرفتن دانشگاه متفاوت می باشد و سالیانه مبلغ بین 6000-9000 یورو را شامل می شود. این نوع بورسیه تحصیلی می تواند شامل کمک هزینه شهریه و خوابگاه و حتی وعده های غذایی دانشجو باشد. با توجه به مبلغ بورسیه این نوع کمک هزینه در اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان همه هزینه های تحصیل  مسکن و خوراک دانشجو را میتواند پوشش دهد.

بورسیه دانشگاهی

برخی از دانشگاه ها به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای بورسیه ورودی برای افراد دارای بالاترین رنک ورودی می باشند که میتواند از 6000-10000 یورو در سال را شامل شود. این نوع بورسیه ها نیز توانایی کامل پوشش هزینه های دانشگاهی فرد را خواهند داشت.

ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق

اقامت در ایتالیا

ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق

اقامت دانشجویی

در کشور ایتالیا دانشجویان ایتالیایی نسبت به تعداد سال های تحصیل خود در صورت رعایت قوانین داخلی کشور، پرداخت هزینه ها و…. میتوانند در طول تحصیل اقامت مدت زمان دوره+ یک سال جهت تکمیل دوره تحصیل خود را دارا باشند. همچنین دانشجو بعد از فارغ التحصیلی یک سال زمان دارد که نوع اقامت خود را از حالت دانشجویی به کاری در صورت اخذ آفر کاری تغییر دهد. اقامت دانشجویی در کشور ایتالیا به نام پرمسو شناخته می شود و سالیانه تمدید می شود. نوع اقامت تحصیلی در دوره های مستقیم تحصیلی به صورت اجازه ورود چند مرتبه (multiple entry) می باشد. ولی در مورد اقامت های کوتاه مدت به منظور آزمون های ورودی به صورت (single entry) لحاظ می شود که دانشجو در صورت موفقیت در آزمون ورودی می تواند اقامت خود را به صورت چند بار ورود در آورد.

اجازه کار

به صورت کلی تمامی دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در کشور ایتالیا در طول تحصیل و ماه های معمول تحصیل ترمیک به صورت هفتگی اجازه 20 ساعت کار را دارا می باشند. این مدت زمان در فاصله یک ماهه میانترم به صورت نامحدود در می آید. حداقل دستمزد ساعتی کار در این کشور 7 یورو می باشد و فرد می تواند قسمتی از هزینه های خود را از این طریق تامین کند.

ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق
ایتالیا موسسه مهاجرتی قایق

خانواده و همراهان

یکی از مهمترین موارد در مهاجرت دانشجویی امکان یا عدم امکان ورود همراه و اقامت همراه با دانشجو می باشد. در کشور ایتالیا دانشجویان بین المللی امکان اقدام برای ورود دائم اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان و والدین) را ندارند. در این کشور بعد از ورود و اخذ اقامت موقت تحصیلی دانشجو، خانواده وی (همسر و فرزندان و یا والدین ) تنها امکان ارائه درخواست ویزای توریستی بازدید خانواده را دارا می باشند که در مرحله اول به صورت 1 ماهه و در مرحله دوم به صورت سه ماهه به این افراد داده می شود. شاید بزرگترین نکته منفی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا همین موضوع عدم امکان اخذ ویزای همراه می باشد. با این وجود، برای زوجین جوان فاقد فرزند، امکان اخذ ویزای تحصیلی جداگانه برای زوجین وجود دارد که در این حالت هر دوی زوجین با ویزای تحصیلی امکان مهاجرت به ایتالیا و اقامت در این کشور را خواهند داشت.

دوره پذیرش دانشگاه های ایتالیا

سیستم آموزشی کشور ایتالیا به صورت طراحی شده که به جز دانشگاه پلی تکنیک میلان مابقی دانشگاه ها سالیانه فقط یک بار امکان ورود دارند. این بدین معنی می باشد که ورودی دانشگاه های ایتالیا سالیانه یکبار و برای ترم پاییز در نظر گرفته می شود.

دانشگاه پلی تکنیک میلان تنها استثنا در این گروه می باشد که به صورت محدود در برخی رشته ها علاوه بر ورودی پاییز، ورودی ترم زمستان (ژانویه) را نیز دارد. با درک این موضوع و ورود سالیانه یک بار دانشجویان نکته امیدوارکننده در مورد سیستم آموزش عالی این کشور طول مدت زیاد دوره اخذ پذیرش این دانشگاه ها می باشد.

به طور کلی اکثریت دانشگاه های ایتالیا دارای سه دوره ثبت درخواست پذیرش برای رشته ها و صندلی های خالی برای دانشجویان بین المللی و ایتالیایی هستند.

این دوره ها که عموما به عنوان (call) شناخته می شود از ابتدای اکتبر شروع می شوند و تا اواخر جولای سال آینده ادامه پیدا میکنند. طول هر یک از این دوره ها بین 2 تا سه ماه طول می کشد.

این بازه زمانی و تعدد ثبت درخواست ها باعث می شود که نرخ اخذ پذیرش در این کشور دسترسی بالایی داشته باشد. مدت زمان بررسی پرونده درخواست پذیرش توسط دانشگاه می تواند 1 روزه تا 3 ماه به طول انجامد.

پلی تکنیک میلان

تنها دانشگاه ایتالیا با ورودی ترم زمستان

دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه‌های برتر ایتالیا در رده‌بندی‌های جهانی بر اساس امتیازات و عملکرد علمی، تحصیلات و تأثیر در زمینه‌های مختلف شناخته شده‌اند. در زیر به برخی از بهترین دانشگاه‌ها در مهاجرت به ایتالیا اشاره می‌کنیم:

University of Bologna

 • رتبه جهانی: معمولاً در میان ده دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
 • تعداد دانشجویان: بیش از ۸۶ هزار دانشجو
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: بیش از ۶ هزار دانشجو
 • رشته‌های مهم: علوم پزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی و هنرها

Politecnico di Milano

 • رتبه جهانی: در میان بیست دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
 • تعداد دانشجویان: بیش از ۴۰ هزار دانشجو
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: بیش از ۹ هزار دانشجو
 • رشته‌های مهم: مهندسی صنایع، معماری، مهندسی برق و کامپیوتر

University of Padua

 • رتبه جهانی: معمولاً در میان بیست دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
 • تعداد دانشجویان: بیش از ۶۲ هزار دانشجو
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: بیش از ۳ هزار دانشجو
 • رشته‌های مهم: پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و ریاضیات

University of Milan

 • رتبه جهانی: در میان بیست دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
 • تعداد دانشجویان: بیش از ۶۰ هزار دانشجو
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: بیش از ۶ هزار دانشجو
 • رشته‌های مهم: علوم پزشکی، هنرها، مهندسی و علوم انسانی

Sapienza University of Rome

 • رتبه جهانی: معمولاً در میان بیست دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
 • تعداد دانشجویان: بیش از ۱۱۲ هزار دانشجو
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: بیش از ۸ هزار دانشجو
 • رشته‌های مهم: علوم پزشکی، فناوری اطلاعات، مهندسی و هنرها

فرصت های شغلی بعد از مهاجرت به ایتالیا

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی تازه‌فارغ‌التحصیل در ایتالیا بستگی به میزان مهارت‌ها، تخصص‌ها و زبان‌هایی که آن‌ها مسلط هستند دارد. در طول دوره تحصیل در ایتالیا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از فرصت‌های کاری مؤقت و یا تمام وقت استفاده کنند. برخی از فرصت‌های کاری برای دانشجویان بین‌المللی شامل موارد زیر می‌شود:

کارهای پاره‌وقت در رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌ها

کارهای مرتبط با تدریس زبان انگلیسی

کار در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای مهارت‌های خاص مانند فناوری اطلاعات و مهندسی

کارهای مرتبط با تحقیقات و پروژه‌های دانشگاهی

در صورتی که دانشجویان بین‌المللی بخواهند بعد از فارغ‌التحصیلی به عنوان کارمند یا مهاجر در ایتالیا بمانند، باید به شرایط و قوانین مهاجرت به ایتالیا توجه کنند. برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائمی یا شهروندی ایتالیا، باید معمولاً مدت زمانی در ایتالیا زندگی کرده و شرایط مشخصی را برآورده کنند.

اطلاعات در مورد قوانین مهاجرت به ایتالیا و فرصت‌های شغلی ممکن است به مرور زمان تغییر کند، بنابراین بهتر است دانشجویان بین‌المللی همیشه از آخرین مقررات و قوانین مهاجرت به ایتالیا آگاهی داشته باشند و از منابع معتبر در این زمینه استفاده کنند.

مهاجرت کاری

ایرانیان مقیم ایتالیا

ایرانیان به عنوان یکی از اقوام مهاجر مهم در ایتالیا حضور دارند. تخمین تعداد دقیق ایرانیان ساکن در ایتالیا دشوار است زیرا تنها بر اساس تعداد اقامت‌های ثبت‌شده اطلاعات قابل دریافت است.

اکثر ایرانیان ساکن در ایتالیا در شهرهای بزرگ و مهم مانند رم، میلان، تورینو، ونیز و فلورانس مستقر هستند. این شهرها اغلب مراکز فرهنگی و اقتصادی مهمی هستند که فرصت‌های کاری و اجتماعی بهتری ارائه می‌دهند.

ایرانیان ساکن در ایتالیا به طور کلی به خوبی در جامعه محلی گنجانده شده‌اند. بسیاری از آن‌ها با ایتالیایی‌ها و دیگر اقوام مهاجر در ارتباط هستند و در اندیشه‌ها، فرهنگ و سبک زندگی ایتالیایی آمیخته‌ای از فرهنگ خود را با فرهنگ محلی ایتالیا تجربه می‌کنند. این تلاقی فرهنگی و انسجام با جامعه میزبان می‌تواند به تسهیل فرایند ادغام ایرانیان در ایتالیا کمک کند.


چالش های ایرانیان بعد از مهاجرت به ایتالیا

بعضی از مسائلی که ممکن است بعد از مهاجرت به ایتالیا سخت باشد عبارت‌اند از:

مقتضیات فرهنگی

مفاهیم فرهنگی و اجتماعی مختلف و متفاوتی ممکن است برای ایتالیایی‌های جدید ناشناخته باشند و احتمالاً نیاز به تطبیق با آن‌ها داشته باشند.

زبان

یادگیری زبان ایتالیایی می‌تواند برای ایتالیایی‌های جدید که از زبان مادری انگلیسی یا زبان‌های دیگر می‌آیند، چالش‌برانگیز باشد.

نظام حقوقی

آشنایی با نظام حقوقی ایتالیا و حقوق و مقررات آن بعد از مهاجرت به ایتالیا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

تفاوت‌های اجتماعی

برخی از اختلافات فرهنگی و اجتماعی ممکن است بعد از مهاجرت به ایتالیا شما را به چالش بکشد، اما با زمان و تلاش برای فهمیدن فرهنگ محلی، این مسائل ممکن است کاهش یابد.

در نهایت،بعد از مهاجرت به ایتالیا می‌توان با ادغام و تلاش برای یادگیری و فهمیدن مسائل محلی به طور موثری در جامعه ایتالیا مشارکت کرد و زندگی موفقی را در این کشور تجربه کرد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا متناسب با محل زندگی، سبک زندگی، و ترجیحات فردی متغیر است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های تحصیلی، زندگی روزمره و مسکن می‌شود. به طور کلی، هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ مانند رم و میلان بیشتر از شهرهای کوچک‌تر مانند فلورانس و تورینو است.

هزینه های تحصیلی

هزینه‌های تحصیلی بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت است. برای دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً کمتر از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان اتباع ایتالیا است. هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا نیز معمولاً بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است. برای دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، هزینه‌های تحصیلی ممکن است بیشتر باشد.

هزینه های زندگی روزمره

هزینه‌های زندگی روزمره شامل هزینه‌های مربوط به مسکن، خوراک، حمل‌ونقل، و هزینه‌های شخصی می‌شود. میزان هزینه‌های مسکن بستگی به نوع مسکن (اجاره‌ای یا خرید) و مکان قرارگیری دارد. هزینه‌های خوراک نیز بسته به ترجیحات فردی متغیر است. برای مثال، هزینه یک وعده غذای رستوران معمولاً بالاتر از هزینه آشپزخانه خانگی است.

هزینه مسکن

هزینه‌های مسکن در ایتالیا بسته به شهر و منطقه متغیر است. اجاره مسکن معمولاً یکی از هزینه‌های اصلی برای دانشجویان بین‌المللی است. مسکن در شهرهای بزرگ مانند رم و میلان گران‌تر است نسبت به شهرهای کوچک‌تر.

در نهایت،بعد از مهاجرت به ایتالیا می‌توانید با ادغام و تلاش برای یادگیری و فهمیدن مسائل محلی به طور موثری در جامعه ایتالیا مشارکت کنید و زندگی موفقی را در این کشور تجربه کنید.

هزینه‌های تحصیلی

شامل شهریه، متغیر بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی

هزینه‌های زندگی مجردی

مسکن، خوراک، حمل‌ونقل، و هزینه‌های شخصی: حدود 800 تا 1200 یورو در ماه

هزینه زندگی دو نفره

در صورتی که خانواده با دانشجو زندگی می‌کند: حدود 1500 تا 2500 یورو در ماه برای خانواده

توجه داشته باشید که این تخمین‌ها تقریبی است و هزینه‌ها می‌تواند بسته به محل زندگی، سبک زندگی و نیازهای شخصی دانشجو تغییر کند. همچنین، هزینه‌های مسکن معمولاً از دیگر هزینه‌ها بالاتر است و بهتر است قبل از مهاجرت به ایتالیا، با دقت برنامه‌ریزی شده و مطالعه شود.

Catania University

کشور: ایتالیا
رتبه 841 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 25462
دانشجویان خارجی: 711
اساتید و کارکنان: 1399
رتبه 882 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 28169
دانشجویان خارجی: 1801
اساتید و کارکنان: 1007
رشته های کارشناسی: 41
تحصیلات تکمیلی: 54
شهریه دانشجویان خارجی: 156 یورو

Verona University

کشور: ایتالیا
رتبه 835 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 21807
دانشجویان خارجی: 878
اساتید و کارکنان: 944
تحصیلات تکمیلی: 7
رتبه 352 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 63101
دانشجویان خارجی: 3605
اساتید و کارکنان: 2418

University of Naples - Federico II

کشور: ایتالیا
رتبه 321 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح الف وزارت علوم (ممتاز)
تعداد دانشجویان : 49485
دانشجویان خارجی: 128
اساتید و کارکنان: 2299

Università Cattolica del Sacro Cuore

کشور: ایتالیا
رتبه 494 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح الف وزارت علوم (ممتاز)
تعداد دانشجویان : 25890
دانشجویان خارجی: 2575
اساتید و کارکنان: 1579
رشته های کارشناسی: 8
تحصیلات تکمیلی: 42
شهریه دانشجویان خارجی: 15,800 یورو

Politecnico di Bari

کشور: ایتالیا
رتبه 544 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 2004
دانشجویان خارجی: 149
اساتید و کارکنان: 251
رتبه 783 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 11586
دانشجویان خارجی: 786
اساتید و کارکنان: 669
رتبه 733 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح ب وزارت علوم (خوب)
تعداد دانشجویان : 30620
دانشجویان خارجی: 697
اساتید و کارکنان: 1396
رتبه 344 بین دانشگاه های جهان
نمره کلی
0%
شهرت علمی
0%
شهرت غیر علمی
0%
استاد به دانشجو
0%
سایتیشن اساتید
0%
شبکه جهانی تحقیقات
0%
مورد تایید وزارت بهداشت
سطح الف وزارت علوم (ممتاز)
تعداد دانشجویان : 44198
دانشجویان خارجی: 3986
اساتید و کارکنان: 1803